wtorek, 10 stycznia 2017

[BOOK TOUR] Ponad wszystko - Nicola Yoon

Ponad wszystko - Nicola Yoon


Tytuł: Ponad wszystko 
Tytuł oryginału: Everything, everything
Autor: Nicola Yoon 
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data premiery: 18 maja 2016 r.

Moja ocena: 7/10 (bardzo dobra)


Poznajcie Maddy - siedemnastolatkę o egzotycznej urodzie i pięknych długich ciemnych lokach. Pewnie teraz pomyślicie, że Maddy jest bohaterką kolejnego romansu dla młodzieży o sztampowej fabule i przewidywalnym zakończeniu. Nic bardziej mylnego, moi drodzy. Otóż nasza bohaterka od dziecka nigdzie nie wychodzi. Tak, dokładnie - siedzi cały czas w domu, a jej jedynymi towarzyszkami są: mama i pielęgniarka. Dom posiada odpowiednie zabezpieczenia, by nie dostał się do środka żaden niepożądany pyłek, ziarnko piasku, czy w sumie nie wiadomo co - bo Maddy jest uczulona na wszystko. Nie wiadomo, jaki alergen może wywołać u niej ostrą reakcję, a może to być wszystko - przyprawa, uścisk dłoni osoby, która umyła wcześniej ręce mydłem, kurz, naprawdę cokolwiek. Maddy żyje w bańce, nieświadoma otaczającego ją świata i tego, co ją  życiu omija.

Pewnego dnia, do pustego domu w bezpośrednim sąsiedztwie domu Maddy, wprowadza się rodzina - małżeństwo z córką i synem - oboje są mniej więcej w wieku naszej bohaterki. Jak nietrudno się domyślić, Maddy nawiązuje relację z chłopakiem - Ollym, a w dziewczynie zaczynają się budzić nieznane jej dotychczas uczucia.


Tytuł książki jest wielowymiarowy - oddaje to, co jest w stanie poświęcić główna bohaterka, by choć przez chwilę poczuć, że żyje; ukazuje trudną miłość matki do swojej jedynej już córki i jej poświęcenie, by chronić ją przed niebezpieczeństwem (w swoim pokręconym rozumieniu tego słowa); wreszcie przedstawia patologiczne oddanie drugiemu człowiekowi w imię pokracznie pojętych zasad lojalności.

Tego jestem pewna: jedno pragnienie rodzi kolejne. To jak studnia bez dna.

Czytając "Ponad wszystko" moje serce płakało nad losem Maddy. Autorka w piękny sposób przedstawiła uczucia bohaterki, jej przemyślenia, bystre postrzeganie świata, rodzące się uczucie i poczucie pokrzywdzenia oraz niesprawiedliwości. Książka napisana jest lekkim piórem, co sprawiło, że przeczytałam ją w jedno popołudnie i wieczór. Bardzo spodobało mi się to, że autorka wiele treści przekazywała poprzez zamieszczone wśród tekstu rysunki.


Jak widać, "Ponad wszystko" to nie jest typowe młodzieżowe romansidło. Zarys fabuły ukazuje kaliber podjętego przez autorkę tematu, ale to nie wszystko... Prawdziwym wstrząsem dla czytelnika okazuje się bowiem dopiero zakończenie książki, którego zaczęłam domyślać się gdzieś w połowie lektury. Nie chcę zbyt wiele zdradzać, ale... Cóż, ludzka psychika pozostanie chyba do końca niezbadana. 

Na okładce książki widnieje informacja, że prawa do ekranizacji tej książki zostały już wykupione - bardzo się cieszę, że historia zostanie pokazana na dużym ekranie, gdyż niewątpliwie na to zasługuje.

Wszystko niesie ze sobą pewne ryzyko. Nierobienie niczego też jest ryzykowne.

"Ponad wszystko" przedstawia piękną, ale i trudną historię, przez co wdziera się do głębi serca i wiem, że pozostanie ze mną na długo. Autorka w taki sposób oddała uczucia głównej bohaterki, że sama odczuwałam jej żal, rozgoryczenie, smutek i nadzieję. Naprawdę dawno nie czytałam tak emocjonującej książki.

Znacie autorkę i jej "Ponad wszystko"? 



Książka bierze udział w Book Tour organizowanym przez Olę z bloga Zaczytana Iadala (klik).

10 komentarzy:

 1. Hmm zaintrygowało mnie wspomnienie o tak intrygującym zakończeniu. Zapisuję sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudna powieść :) czekam na kolejne książki tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę ją kiedyś w końcu przeczytać :) Ale jak narazie nie miałam okazji :/

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyta się ją naprawdę szybko, więc jeśli tylko możesz choćby wypożyczyć ją z biblioteki, to namawiam :)

   Usuń
 4. Chętnie przeczytam tę książkę, choć to trudna historia. Niestety, istnieją osoby z silną alergią, którym na razie nie możemy nijak pomóc. Pamiętam historię żony jednego z czołowych niemieckich polityków, któa popełniła samobójstwo przez uczulenie na światło...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałam jeszcze o uczuleniu na wodę. Nie wyobrażam sobie takiego życia...

   Usuń
 5. Wspaniała, zapierająca dech w piersiach, inspirująca i dająca do myślenia. Książka po prostu znakomita! ;)
  Pomimo, iż nastoletnie lata mam już za sobą, uważam, że Ponad wszystko to bardzo wartościowa lektura i polecam ją każdemu.
  Poza tym, nasz Booktour przebija wszystkie inne!
  Pozdrawiam,
  www.favouread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w 100% :) Ciekawa jestem bardzo ekranizacji, widziałam zwiastun - szkoda tylko, że zdradza właściwie całą fabułę...

   Usuń

Copyright © 2016 Zakątek czytelniczy , Blogger