środa, 15 maja 2019

[PREMIERA] Kryształowi. Łatwy hajs - Joanna Opiat-Bojarska

Kryształowi. Łatwy hajs - Joanna Opiat-BojarskaTytuł: Łatwy hajs
Autor: Joanna Opiat-Bojarska
Wydawnictwo: MUZA
Cykl/seria: Kryształowi, tom II
Premiera: 15 maja 2019 r.

Moja ocena: 9/10 


W pierwszych słowach zwracam się bezpośrednio do autorki - Aśka! Masz ode mnie kopa w tyłek! Tylko natychmiastowe wydanie trzeciego tomu może Cię od niego uchronić! Jak można było zostawić czytelnika bez odpowiedzi na najważniejsze pytanie, jakie stawia zakończenie pierwszego tomu Kryształowych?! Jak?! Ty to wiesz, jak podkręcić atmosferę, kobito :D

No, a przechodząc już do konkretów - ta książka to prawdziwa jazda bez trzymanki. Spokojnie mogę podtrzymać to, co pisałam przy okazji pierwszego tomu, tj. "Świeżej krwi". Zaczynając jednak od fabuły - pierwsze skrzypce gra Paweł "Driver" Dobrogowski - teraz już nie świeżak w pododdziale antyterrorystycznym, lecz w Biurze Spraw Wewnętrznych. Akcja z pierwszego tomu przeniosła naszego bohatera wprost w szeregi kryształowych, "psów na psy". Jak można się domyślić - znowu mamy do czynienia z dwiema twarzami policjantów - tym razem na tapet autorka bierze poznańskie kluby go-go i ich drugą naturę. Jest bowiem sobie Łysy - policjant, który według jednego świadka bierze pieniądze od właścicieli takich klubów w zamian za gwarancję spokoju. Bo te kluby to nie tylko panie tańczące na rurze i uśmiechające się do klientów - to także seks za pieniądze, więc nic dziwnego, że spokój dla szefów i ich pracownic jest dobrem nadrzędnym. Driver próbuje dociec, czy Łysy jest faktycznie tym, za kogo podaje go świadek, bowiem wśród policjantów cieszy się dobrą opinią, a w pracy - dobrymi wynikami.

Obok tego wątku pojawia się kolejny - małżeństwo znajduje w jednym z pokoi swojego domu martwą kobietę. Martwą nagą kobietę, której nie znają - a przynajmniej tak twierdzą. Śledztwo w tej sprawie prowadzi policjant z komendy spod Poznania. W jaki sposób łączy się ono z poznańskimi klubami go-go? Im dalej w las, tym autorka odkrywa coraz bardziej przerażające powiązania policji ze światem przestępczym i to wcale nie chodzi o jego zwalczanie...

Co ważne - przedstawione powyżej wątki to jedno, ale historia Drivera to drugie. Autorka zrobiła taki myk, że "Łatwy hajs" i "Świeżą krew" łączy ciąg fabularny, lecz wydarzenia z "Łatwego hajsu" toczą się tuż po wydarzeniach ze "Świeżej krwi", a przed ostatnią sceną z tej książki, która jednocześnie jest powiązana z pierwszą. Jak tak to czytam, to chyba nie złapiecie o co chodzi, ale nie umiem tego inaczej opisać :D Nie spotkałam się jeszcze z takim zabiegiem i jestem bardzo ciekawa, co autorka wymyśli w kolejnej części i mam nadzieję, że szybko się o tym przekonam, bo to, w jaki sposób zakończyła tę część, to wręcz tortury dla czytelnika! ;) 

O ile przy pierwszym tomie zrobiłam mały research, tak przy tym sobie go już darowałam - autorka ma moje pełne zaufanie i jestem spokojna, że to, co opisuje w swojej najnowszej książce, jest poparte rzetelną dawką wiedzy bezpośrednio u źródeł. Akcja pędzi brawurowo na łeb na szyję i nie pozwala wręcz na odłożenie książki. Bohaterowie - policjanci z krwi i kości, autorka świetnie oddaje ich charakter, często podwójną naturę, reakcje na pewne bodźce. Nie znajdziecie tutaj ugładzonej rzeczywistości - rzucają mięsem na lewo i prawo, często ich odzywki mogą wydawać się wręcz ordynarne, ale taka natura tej pracy. Autorka nie owija w bawełnę i daje czytelnikom pełnokrwisty thriller sensacyjny. Narracja została poprowadzona kilkutorowo, dzięki czemu dostajemy wgląd w całość życia bohaterów - nie tylko w tę, którą sami chcą nam pokazywać. Jak można się domyślić, często inne twarze bohaterów są dość dyskusyjne, jednak kto z nas nie ma słabości, nie dąży do znalezienia się jak najwyżej hierarchii czy to zarabiania grubych pieniędzy? Policjanci mają lepsze warunki, by powiedzmy - przeskoczyć pewne bariery. Część z nich to wykorzystuje, inaczej nie powstałaby jednostka odpowiedzialna za wyłapywanie takich funkcjonariuszy. Autorka pokazuje każdą twarz polskiej Policji, kondensując to na kilkuset stronach książki.

"Łatwy hajs" to powieść wielowymiarowa i z pewnością zmusza do refleksji nad wieloma kwestiami, ale kto czytał "Świeżą krew", ten wie, z czym się je tę serię autorki. Nie boi się ona trudnych tematów - realia polskiej Policji, przedstawione w książce mogą szokować, ale obawiam się, że rzeczywistość szokuje jeszcze bardziej...

Autorka po raz kolejny (kogoś to dziwi? :)) napisała świetną książkę, która trzyma czytelnika w ryzach już od pierwszej strony. Ja jako czytelnik jestem usatysfakcjonowana lekturą i mam nadzieję, że szybko poznamy dalsze losy bohaterów, bo pod koniec zostało zarysowanych kilka bardzo ciekawych wątków, które nie zostały w tej części doprowadzone do końca. 

Znacie twórczość autorki? Dajcie znać, czy czytaliście "Kryształowych" i jak Wam się podobali ;)Za książkę dziękuję Wydawnictwu MUZA.


25 komentarzy:

 1. Twórczość autorki jeszcze przede mną. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że jak już po nią sięgniesz, to wsiąkniesz :P

   Usuń
 2. Dobra, nie znam, czuję, że muszę poznać. Znowu drugi tom, więc dzisiaj przez ciebie moja lista czytelnicza wydłużyła się o 4 tytuły. Może czasu trochę byś mi też chciała oddać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czasem marzę o takim ustrojstwie, jak miała Hermiona... Żeby przekręcić dwa razy i cofnąć się w czasie, by móc nadrabiać zaległości, nie tylko w czytaniu ;)

   Usuń
 3. Ooo, nie spodziewałam się, że to taka dobra książka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o tej serii, ale po przeczytaniu recenzji drugiego tomu jestem skłonna zapoznać się z pierwszą częścią cyklu.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie czytałam nic tej autorki, ale moi czytelnicy bardzo ja polecają, więc mam jej książki w planach :)!

  OdpowiedzUsuń
 6. Trochę głupio się przyznać, ale jeszcze nie zapoznałam się z twórczością tej autorki, mimo że nazwisko dobrze kojarzę. Cóż, jeszcze wszystko przede mną - im więcej opinii o książkach tej pisarki czytam, tym większą chęć mam sięgnąć po jej powieści :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że jak już po nią sięgniesz, to się nie rozczarujesz ;)

   Usuń
 7. Nie znam twórczości autorki i.. chętnie poznam tę serię!

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się ciekawie, będę miała na uwadze tę książkę :)
  Pozdrawiam,
  Pola
  www.czytamytu.blogspot.com Zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 9. brzmi bardzo ciekawie! muszę się w końcu zapoznać z twórczością autorki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! Twórczość autorki jest naprawdę warta uwagi, nie tylko ta książka ;)

   Usuń
 10. Nie znam twórczości, ale kojarzę autorkę. Już od dłuższego czasu mam ochotę przeczytać Jej książki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że zachęciłam Cię jeszcze bardziej ;)

   Usuń
 11. Lubię taką literacką jazdę bez trzymanki. Czytałam "Grę pozorów" i trochę się zawiodłam, ale widzę że kryształowi mają moc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, mają, mają. A nie czytałam "Gry pozorów", muszę nadrobić.

   Usuń
 12. Nie czytałam jeszcze tej serii, ale jest na liście "do przeczytania", więc na pewno się z nią zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Zakątek czytelniczy , Blogger