niedziela, 17 stycznia 2016

"Będziesz tam?", Guillaume Musso

"Będziesz tam?" - Guillaume Musso

źródło

Tytuł: Będziesz tam?
Autor: Guillaume Musso
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2 czerwca 2008 r.

Moja ocena: 8/10 (rewelacyjna)


Opis: Elliott Cooper jest znanym chirurgiem zmagającym się ze śmiertelną chorobą. Największą radością jego życia jest dorosła już córka Angie, największym pragnieniem jeszcze raz ujrzeć ukochaną Ilenę, zmarłą tragicznie przed trzydziestoma laty. Jego marzenie może się spełnić Elliott otrzymuje w prezencie kilka pigułek umożliwiających podróż w czasie. Przez ciekawość zażywa jedną z nich i wkracza na ścieżkę nieprawdopodobnej przygody cofa się w przeszłość, po raz kolejny przeżywa młodość. Czy zdoła zmienić bieg wydarzeń i uratować życie ukochanej. Czas zawsze mija zbyt szybko...


Moja opinia:

Och, panie Musso, pan dobrze wie, jak zagrać na emocjach czytelnika...

Elliot to sześćdziesięcioletni chirurg, ekspert w swojej dziedzinie. Podczas jednej z misji, na pytanie wodza pewnej wioski w Kambodży "Jakie jest twoje największe pragnienie, doktorze?", bez wahania odpowiada, że chciałby jeszcze raz zobaczyć pewną kobietę. Szkopuł polega na tym, że ta kobieta - Ilena, nie żyje od trzydziestu lat... Otrzymuje on wówczas od wodza dziesięć pozłacanych pigułek, które na zawsze zmienią życie Elliota.

Musso w swojej twórczości zawsze wplata pewien element... baśniowości? Nadzwyczajności? Nieziemskości? Nie wiem, jak to dokładnie nazwać, ale dzięki temu każda jego powieść jest niesamowita. Tym razem mamy do czynienia z podróżowaniem w czasie (swoją drogą bardzo lubię ten motyw). Niestety - może nam się tylko wydawać, że taka możliwość jest darem od losu (niebios?). Co już zostało zapisane, nie może zostać zmienione, a każda tego próba przynosi coraz bardziej fatalne w skutkach wydarzenia. Jednak każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie na pytanie - co byłby w stanie zrobić, by odzyskać ukochaną osobę? Ja odpowiem na tak postawione pytanie, że wszystko, niezależnie od ceny, jaką przyjdzie nam zapłacić. I właśnie o tym jest ta książka. O miłości, która potrafi pokonać wszystko, nawet czas. 

"Będziesz tam?" to powieść, która jest idealna, by wprawić się w stan zadumy, by zastanowić się nad tym, co tak naprawdę jest w życiu ważne. By móc odpowiedzieć sobie na istotne pytania, usystematyzować hierarchię wartości. Uzmysłowić, że nic tak naprawdę nie ma znaczenia, jeżeli ukochanej osoby nie ma obok nas. 

I że warto dążyć do szczęścia, za wszelką cenę.

4 komentarze:

 1. Cieszy mnie fakt, że książka wzbudza mnóstwo refleksji. Będę miała ten tytuł na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że spodoba Ci się tak samo, jak mnie.

   Usuń
 2. Strasznie mnie zaciekawiłaś tą książką. Nigdy wcześniej nie miałam styczności z powieściami Guillaume Musso, jednak czas rozpocząć tę przygodę :D I w pierwszej kolejności na pewno sięgnę po tę książkę ;)
  Pozdrawiam cieplutko :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę w ciemno polecać wszystko, co wyszło spod pióra Musso :)

   Usuń

Copyright © 2016 Zakątek czytelniczy , Blogger