sobota, 16 stycznia 2016

Wybór Jasminy - Jean Sasson

Wybór Jasminy - Jean Sasson

źródło

Tytuł: Wybór Jasminy. Prawdziwa opowieść o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie
Tytuł oryginalny: Yasmeena's Choice: A True Story of War, Rape, Courage and Survival
Autor: Jean Sasson
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 11 stycznia 2016 r.

Moja ocena: 6/10 (dobra)Opis: Czasem życie wymaga od nas odwagi ponad nasze siły.


Jasmina to nie postać literacka. Wszystko, co zostało opisane w tej książce, wydarzyło się naprawdę, a los głównej bohaterki współdzieliły setki innych kobiet. 
Piękna, inteligentna, wykształcona. Była dumną Libanką, kochała wolność, ale zawsze pozostawała wierna tradycji muzułmańskiej, w której ją wychowano. Miała 23 lata, a nigdy nawet nie pocałowała mężczyzny.
Tego dnia znalazła się w niewłaściwym miejscu i czasie. Została porwana przez irackich żołnierzy i uwięziona w ciemnej celi, wraz z kilkunastoma innymi niewolnicami.
Jasmina wiedziała, że aby odzyskać wolność, sama musi o nią zawalczyć. 
Oprawca zapanował nad jej ciałem, ale nie nad myślami i duszą! Jedyną bronią, jaka jej pozostała, była oszałamiająca uroda i kobiecy spryt, dlatego – niczym Szeherezada – rozpoczęła niebezpieczną grę. Postanowiła go w sobie rozkochać. 

Jean Sasson to amerykańska dziennikarka, która w swoich książkach wstawia się za krzywdzonymi kobietami Bliskiego Wschodu i oddaje im głos. Tym razem opisuje historię Jasminy, która jako jedyna odważyła się rozmawiać z autorką o swoich tragicznych wojennych doświadczeniach. 
Wybór Jasminy to współczesna opowieść o niegasnącej nadziei, która wyzwala odwagę i daje nowe życie. Opowieść tym bardziej przejmująca, że prawdziwa.


Moja opinia:

Wcale bym się nie zdziwiła, gdyby na podstawie tej książki nakręcono film, mając w pamięci Kwiat pustyni.

Jasmina. Piękna, niczym kwiat. I kwiat ten zostaje pewnego dnia brutalnie zerwany. Piękna Jasmina w najgorszy z możliwych sposobów poznaje seksualną sferę życia ludzkiego. Już na zawsze pozostanie tym skalana i już nigdy jej życie nie wróci na dawne tory.


Przerażający obraz traktowania kobiet przez irackich żołnierzy. Masakryczne realia wojny, ludzkiego zezwierzęcenia i próby pozostania przy życiu przez kobietę, która nigdy nie zaznała cierpienia. To jest historia tylko jednej kobiety, a takich tragedii było wówczas o wiele więcej...

Przygnębiająca jest jednak mentalność tamtejszego społeczeństwa. Jeżeli kobieta zostaje zgwałcona, okrywa to hańbą jej rodzinę i cóż... To jej wina. Zadziwia mnie to, ale dla Jasminy było to zupełnie naturalne, że nigdy nie wyjawi rodzinie, co się z nią działo podczas wojny i jak udało jej się przeżyć. Tak naprawdę Jasmina zostaje więc sama z tym, co się wydarzyło - sama musi stawić temu czoło i poukładać swoje życie na nowo.


Dobrze, że powstają takie książki - ludzie powinni wiedzieć, co się dookoła nich dzieje. Bo to się dzieje tu i teraz, tylko w innym miejscu, w innych realiach. Ciekawie autorka wykorzystała fragmenty z artykułów ówczesnych wydań gazet, na plusa zasługuje również chronologicznie przedstawiona historia Kuwejtu i Iraku - czytelnik może bez problemu zorientować się w relacji pomiędzy tymi dwoma państwami i przyczynami wojny. Książkę czyta się szybko - chciałam jak najszybciej dowiedzieć się, jakie są dalsze losy głównej bohaterki. Czy ta historia ma swoje szczęśliwe zakończenie? O tym czytelniku musisz przekonać się sam.

Czy pisałam już, że wcale bym się nie zdziwiła, gdyby "Wybór Jasminy" został zekranizowany?

2 komentarze:

  1. Takie książki wywołują we mnie zawsze wiele emocji. Jeśli będę miała okazję, na pewno przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A emocje są tym większe, jak człowiek sobie uświadomi, że historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.

      Usuń

Copyright © 2016 Zakątek czytelniczy , Blogger