poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Razem będzie lepiej, Jojo Moyes

"Razem będzie lepiej" - Jojo Moyes

źródło

Tytuł: Razem będzie lepiej
Tytuł oryginału: The One Plus One
Autor: Jojo Moyes
Wydawnictwo: Znak
Data wydanie na świecie: 2014 r.
Data wydania w Polsce: 08.04.2015 r.

Moja ocena: 8/10 (rewelacyjna)

Są takie chwile w życiu, że człowiek zaczyna wątpić we wszystko. I zastanawia się, czy życie może potoczyć się gorzej. A potem okazuje się, że owszem - może. Przekonała się o tym Jess - los jej do tej pory nie oszczędzał. Zbyt szybko stała się dorosła, zbyt dużo obowiązków spoczęło na jej barkach w młodym wieku, ledwo wiąże koniec z końcem, ale stara się optymistycznie patrzeć w przyszłość. 
Nawet gdy:
 • Nicky - syn jej męża z pierwszego małżeństwa, którym Jess się opiekuje i traktuje jak własne dziecko, po raz kolejny zostaje pobity przez miejscowych chuliganów, 
 • ośmioletnia córka Tanzie - geniusz matematyczny - dostaje propozycję uczęszczania do bardzo prestiżowej szkoły z 90-procentowym stypendium, a Jess nie stać nawet na to, by opłacić pozostałe 10%,
 • jej mąż Marty mieszka daleko z matką, ponieważ jest chory i nie może pracować, a co się z tym wiąże - nie płaci alimentów na dzieci i w żaden inny sposób nie pomaga Jess w ich utrzymaniu o wychowaniu nie wspominając,
 • jedyną szansą na spełnienie marzenia jej córki jest udział w olimpiadzie matematycznej, która odbywa się w sąsiednim kraju, a wygrana to pięć tysięcy funtów, a jedynym środkiem transportu jest stare auto, należące do jej męża, nieużywane, nieopłacone, nieubezpieczone,
Jess nie traci wiary w to, że wszystko jakoś się ułoży. Pakuje dzieciaki i wielkiego czarnego psa rasy nieznanej i rusza do Szkocji.

Pierwsze schody pojawiają się już po przejechaniu kilku kilometrów - wycieczkę zatrzymuje policja., dalsza jazda jest niemożliwa - auto zostaje odwiezione na policyjny parking. Powiedzmy, że z opresji ratuje Jess i jej dzieci Ed - mężczyzna, u którego nasza główna bohaterka sprząta. Ed, Ed, Ed. Facet z głową generalnie na karku, któremu jednak noga się powinęła i wisi nad nim widmo więzienia. Mężczyzna z przeszłością. I ten nasz Ed postanawia pomóc Jess i zabiera całą ekipę na olimpiadę do Szkocji.

No i cóż - każdy może przewidzieć, jak historia się potoczy, jednak nie będę odbierać Wam przyjemności poznawania naszych bohaterów, ich przeszłości oraz marzeń. Ale napiszę Wam jedno - opisana przez autorkę historia jest tak urocza, mimo tych wszystkich przeciwności losu, które spotykają Jess i Eda, że nie sposób jest się oderwać od książki. Dodatkowo narracja poprowadzona jest kilkutorowo - z perspektywy każdego z bohaterów, co pozwala czytelnikowi na lepszy ogląd całej sytuacji oraz poznanie uczuć, jakie towarzyszą Jess, Edowi, Nicky'emu i Tanzie. 

Czy razem będzie lepiej? Zdecydowanie tak, o czym sama niejednokrotnie się przekonałam. Człowiek jest tak skonstruowany, że potrzebuje drugiej osoby do życia, do normalnego funkcjonowania. Także tytuł powieści Jojo Moyes (z której twórczością notabene spotkałam się po raz pierwszy) jest adekwatny i do rzeczywistości i do przedstawionej w książce historii. 

Polecam przeczytać tę książkę. Dodaje otuchy. Naprawdę.

6 komentarzy:

 1. Zawsze może być gorzej. Czy się skusze na książkę - nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano może być gorzej. Ale zawsze lepiej jest sięgnąć po coś dodającego otuchy :)

   Usuń
 2. Na pewno przeczytam! Uwielbiam książki które dodają otuchy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam nigdy o tej książce i nie jestem do niej przekonana. No, ale nie wykluczam możliwości przeczytania jej w dalszej przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Zakątek czytelniczy , Blogger