niedziela, 17 marca 2024

Robaki w ścianie - Hanna S. Białys

 Robaki w ścianie - Hanna S. BiałysTytuł: Robaki w ścianie
Autor: Hanna S. Białys
Wydawnictwo: SQN
Premiera: 13 marca 2024 r.
Współpraca reklamowa z Wydawnictwem SQN


Z czym kojarzą się Wam lata dziewięćdziesiąte? A może z niczym, bo Was jeszcze na świecie nie było? ;)

Dla mnie ten okres to dzieciństwo - przedszkole i podstawówka. Za to komisarz Marek Bondys w 1996 roku prowadzi śledztwo - w lesie na obrzeżach miasta młoda dziewczyna odnajduje okaleczone zwłoki mężczyzny. Sprawca ewidentnie nie wstydzi się swojego dzieła – podpisuje ofiarę i sam naprowadza śledczych na pierwsze tropy. Szybko okazuje się, że to dopiero pierwsze ciało... W sprawie występuje wiele wątków, a morderca wydaje się umykać bydgoskiej Policji.

Uwielbiam klimat tej książki. Jest mrocznie ale i szeroko nakreślona warstwa obyczajowa i tło społeczne Bydgoszczy w latach '90. Poczułam tamten klimat! Autorka nie skupia się jedynie na śledztwie, ale nienachalnie kreuje też wątki osobiste bohaterów i pozwala się z nimi zżyć - ta obyczajowa odsłona tej historii to jej ogromny atut.

A co do śledztwa - autorka misternie buduje wątek kryminalny, łącząc na koniec zgrabnie wszystkie kropki w rozwiązanie. Jest to jednak inna odsłona kryminału, jaką zwykle się spotyka, jeśli chodzi o zbója, co zdecydowanie wyróżnia tę historię na tle innych. Plus fantastyczne jest to, że Robaki w ścianie jest dopiero pierwszym tomem serii. Czy wspominałam już, że to debiut? Mam ostatnio ogromne szczęście do debiutów. Niech ta passa trwa!

Jest też humor, który lubię i charakterystyczne powiedzonka komisarza Bondysa, które dodają całej narracji smaczku. I nie mogłabym nie wspomnieć o Kodeksie, który dla mnie jest literackim odpowiednikiem Prezeska ;)

Dla mnie ta historia nie ma wad. Mam nadzieję, że nie przyjdzie nam długo czekać na kolejny tom - jest tu kilka interesujących wątków osobistych komisarza i jestem bardzo ciekawa, jak autorka to sobie obmyśliła.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Zakątek czytelniczy , Blogger