piątek, 1 kwietnia 2016

Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę - Anna Todd (After, tom 5)

Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę - Anna Todd (After, tom 5)

źródło

Tytuł: Before. Chroń mnie przed tym, czego pragnę.
Tytuł oryginalny: Before
Autor: Anna Todd
Wydawnictwo: Między słowami
Cykl: After, tom 5
Data wydania w Polsce: 30 marca 2016 r.

Moja ocena: 4/10 (może być)


"Historia miłości #Hessa z punktu widzenia Hardina"...

Muszę podzielić się istotną kwestą, nim przejdę do oceniania tej pozycji. Uwaga - nie znałam wcześniej historii Tessy i Hardina, nie przeczytałam ani jednego tomu After. No, to skoro mamy to już za sobą, to zacznę powoli tłumaczyć się wszystkim fankom tej serii, dlaczego oceniłam tą pozycję tylko na 4/10.

Po pierwsze - okładka obiecuje poznanie perspektywy Hardina na jego relację z Tessą. Zdaję sobie sprawę, że do tej pory ukazały się cztery tomy After, spodziewałam się zatem czegoś pokroju "Greya", tylko w szerszym zakresie czasowym. Tymczasem otrzymałam szczegółową relację Hardina z okresu, od kiedy poznali się z Tessą do momentu, gdy zrozumiał, jak bardzo ją kocha. Nie jest to więc ich historia miłości, lecz zaledwie opis uczuć głównego bohatera na początku tej znajomości - w związku z tym tutaj pojawiło się moje pierwsze rozczarowanie.

Po drugie - okładka obiecuje, że poznamy punkt widzenia Hardina. No i cóż, faktycznie go poznajemy. A oprócz tego punkty widzenia wielu różnych osób, które być może mają znaczenie z poziomu "After", jednak z poziomu "Before" pozostają kompletnie bez znaczenia. Dla osób, które znają historię Hessy z punktu widzenia Tessy ten sposób narracji z pewnością wydał się atrakcyjny, jednak dla mnie było to męczące i powodowało, że czytanie tej książki szło mi jak po grudzie.

Po trzecie i najważniejsze - Hardin jawi się w moich oczach jako postać zupełnie niewiarygodna jako facet. Autorka w mojej ocenie nie podołała zadaniu wykreowania mrocznego charakteru, jakim miał być nasz główny bohater. Przede wszystkim - mnóstwo wulgaryzmów obok wielkich filozoficznych przemyśleń - to się tak bardzo ze sobą gryzło, że aż czytać w pewnych momentach się nie dało. Taki sam zabieg zastosowała autorka do jednego z narratorów książki - Zedda, co zupełnie nie pasowało również i do jego charakteru. Co więcej - sama Tessa wyszła na rozhisteryzowaną i rozemocjonowaną osobę, której brakuje jakiegoś punktu zaczepienia w życiu. Taaak, wiem - nie przeczytałam żadnej części After, więc zapewne wiele rzeczy mi umknęło, ale oceniam "Before" jako książkę, nie przez pryzmat historii, którą wielu z Was uwielbia. Także ani Tessa, ani Hardin nie przypadli mi do gustu.

Co mi się spodobało, to krótkie wstępy do każdego podrozdziału w części PODCZAS (to tutaj zapoznajemy się tak naprawdę z punktem widzenia Hardina) oraz ukazane w telegraficznym skrócie z jego perspektywy wydarzenia PO (oprócz tych dwóch rozdziałów książka posiada jeszcze jeden - PRZED - to w nim właśnie poznajemy Molly, Steph oraz resztę ferajny). Z nich można wiele wywieść na temat uczuć i emocji Hardina oraz przewartościowania jego priorytetów. To jest jeden z nielicznych plusów, jakie dostrzegłam w tej książce. Ach, zapomniałabym o namiętnych scenach łóżkowych! Tak, tak, są i takie, jednak w opisach scen erotycznych lepsza okazała się jednak według mnie E.L. James. Annie Todd niestety dość pokracznie to wyszło...

"Before" to takie czytadełko na kilka wieczorów, choć wierzę, że wielbiciele Hessy nie będą mogli doczekać się przeczytania tej książki i pewnie zajmie im to jeden wieczór. Cóż, ja się przy lekturze "Before" wymęczyłam i wynudziłam - to jest moja subiektywna opinia. A jak Wy oceniacie tą pozycję?

8 komentarzy:

 1. :) czytałam pierwszą część na Wattpadzie i nie przypadła mi do gustu, więc nie kontynuowałam tej serii.
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę wiedzieć, czy z jakiegoś konkretnego powodu nie przypadła Ci do gustu? Czy po prostu - w ogólnym odbiorze?

   Usuń
 2. Moim zdaniem czytanie "Before" bez znajomości "After" jest bez sensu i skutecznie utrudnia odbiór książki. No, ale co kto woli... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego też w swojej opinii odniosłam się do rzeczy, które oprócz historii składają się na książkę - formy, sposobu narracji, kreacji bohaterów, a nie do samej Hessy jako tako. I przyznam, że nie czuję potrzeby sięgania po After, bo z Before wyłania się cały obraz związku Tessy i Hardina.

   Usuń
 3. Mam w planach tę serię, ale obecnie nie wyrabiam się z tym co mam na półce - na już...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że kiedyś uda Ci się wygospodarować na nią czas, bo jestem ciekawa Twojej opinii :)

   Usuń
 4. After odwieczny problem
  Inni mówią FAJNA! inni mówią DNO! co zrobić? NIE CZYTAĆ WGL!

  Ściskam,Kuba

  kingomaniak.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Zakątek czytelniczy , Blogger