czwartek, 31 października 2019

Przy stole z Hitlerem - Rosella Postorino

Przy stole z Hitlerem - Rosella Postorino
Tytuł: Przy stole z Hitlerem
Tytuł oryginalny: Le assaggiatrici
Autor: Rosella Postorino
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 2 października 2019 r.

Moja ocena: 7/10 


II wojna światowa ze względów oczywistych zawsze budzi w nas - Polakach - dużo emocji. Jednak rzadko zastanawiamy się, jakie piętno ta wojna odcisnęła na Niemcach...

Rosa Sauer to 26-letnia Niemka, która mieszka z teściami na wsi. Wyprowadziła się z rozdartego wojną Berlina, by spróbować spokojnie przeczekać wojnę - jej mąż Gregor zaciągnął się do wojska i jedyne, na co może liczyć dziewczyna, to rzadkie listy od niego i nadzieja, że kolejny, który przyjdzie, nie będzie informował o jego śmierci.

Pewnego dnia do domu pukają esesmani i oznajmiają Rosie, że Hitler jej potrzebuje. Jej i jak się później okazuje - jeszcze kilku innych dziewczyn - do roli degustatorek potraw. Hitler obawia się o swoje życie i potrzebuje ludzi, którzy będą kosztować podawane mu posiłki przed nim. Tego dnia życie dziewczyny się zmienia - codziennie autobusem jest zawożona do Wilczego Szańca, by ocierać się o śmierć.

Do napisania książki autorkę zainspirowała historia Margot Woelk jednej z degustatorek posiłków Hitlera. Rosella Postorino nie zdążyła jednak porozmawiać ze swoją inspiracją, lecz na kanwie jej historii ułożyła swoją własną - tak samo przejmującą, niewiarygodną wręcz, rozdzierającą serce. 

Autorka w swojej książce ukazuje próby radzenia sobie bohaterów z rzeczywistością - mogłoby się wydawać, że Rosa zazna już w miarę spokojnego życia, lecz niestety przychodzi nowe - jeszcze gorsze. Początkowo dziewczyna jest przerażona, modli się wręcz o przeżycie kolejnego dnia, by po jakimś czasie oswoić się ze swoim nowym zadaniem i traktować to jako normalną pracę. Oprócz Rosy posiłki degustuje jeszcze kilka innych dziewczyn - wszystkie próbują radzić sobie najlepiej, jak uważają, że w danej sytuacji przetrwają. Do tego dochodzi przecież normalne życie - wychowywanie dzieci, miłosne zauroczenia, relacje międzyludzkie... 

"Przy stole z Hitlerem" czyta się jednocześnie lekko (przez bardzo przystępny styl autorki i lekkość przekazu) i ciężko (przez świadomość, że to nie jest jedynie fikcja literacka). Musiałam znaleźć odpowiedni czas, by w ogóle zacząć czytać tę książkę, ale jak już zaczęłam, nie mogłam jej odłożyć. Autorka wykonała kawał dobrej roboty i cieszę się, że miałam możliwość zapoznać się z jej książką. 

Nie wiem, jak Wam, ale mnie się zawsze ciężko pisze o książkach, które poruszają tematykę II wojny światowej. No bo jak napisać, że książka nam się podobała? Przecież jej tłem jest II wojna światowa! Napiszę więc, że polecam Wam "Przy stole z Hitlerem". Po prostu. Zapoznajcie się z tą historią.


5 komentarzy:

 1. Bardzo cenię sobie tego typu książki, więc zapisuję tytuł. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ją już w swoich czytelniczych planach. Tak szczerze mam ten sam problem pisząc o książkach, które poruszają tematykę wojny, a nawet tak trudne tematy jak samobójstwo i depresja. Wtedy raczej książkę nie ''lubię'' a doceniam za kunszt pisarski i tematykę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, ale na pewno jest oryginalna. Ja rzadko sięgam po literaturę oscylującą wokół tematyki wojennej, ale może kiedyś tej pozycji dam szansę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki o tematyce wojennej, zwłaszcza pisane z perspektywy innych narodów (ja akurat wcale nierzadko się zastanawiam, jak ten czas przeżyli Niemcy) zatem chętnie przeczytam 😊
  Pozdrawiam
  subjektiv-buch.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeważnie decyduję się na odcięcie od historii (tej prawdziwej) i po prostu oceniam ją pod względem literackim ;) Tej niedawno słuchałam i nie zachwyciła mnie - to mocno romansowo-obyczajowa książka, a ja raczej stronię od takich gatunków... Nie na to liczyłam sięgając po nią.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Zakątek czytelniczy , Blogger