czwartek, 8 czerwca 2017

[ZAPOWIEDŹ] Krawcowa z Madrytu Marii Dueñas - hiszpański bestseller w nowej odsłonie

To nie jest zwykła opowieść o miłości, porywach młodości, rozczarowaniu i potężnej sile pasji, która prowadzi do sukcesu. Tu świat mody lat 30. XX wieku przeplata się z dramatyczną wojenną historią Europy, wielką polityką i ogromną ludzką determinacją. „Krawcowa z Madrytu” Maríi Dueñas to bez wątpienia przykład literatury hiszpańskiej najwyższej klasy. Książkę w nowej odsłonie będzie można kupić księgarniach już 14 czerwca nakładem Wydawnictwa Muza S.A.

Hiszpania. Lata 30. XX wieku. Sira, utalentowa młoda krawcowa,  porzuca spokojne życie u boku narzeczonego w Madrycie i z kochankiem wyjeżdża do Maroka. Niestety, los bywa przewrotny. Kochanek okazuje się oszustem i ją porzuca. Ze złamanym sercem i sama w obcym kraju Sira rozpoczyna nowe życie, wykorzystując swoje umiejętności. Szyje dla bogatych klientek z kosmopolitycznej hiszpańskiej kolonii i nawiązuje cenne znajomości. Dostrzeże to brytyjski wywiad.

Kiedy kobieta wraca do Madrytu, jest już wziętą krawcową i otwiera wytworne atelier mody damskiej. Jej klientkami są żony i kochanki ważnych i wpływowych osobistości. Tymczasem Europa stoi u progu II wojny światowej. Wkrótce Sira podejmuje się niebezpiecznej misji dla brytyjskiego wywiadu...

„Krawcowa z Madrytu” to wciągająca opowieść o namiętnościach, skomplikowanych ludzkich losach, modzie, szpiegach i wojennej zawierusze. Przekonująca i interesująca jest wewnętrzna przemiana bohaterki, która z zagubionej, niedojrzałej i naiwnej młodej osoby staje się silną, niezależną, dzielną kobietą. Emocjonujące wydarzenia, fascynujący bohaterowie, prowadzona mistrzowsko narracja oraz umiejętne połączenie powieści przygodowej i szpiegowskiej z romansem wszystko to można znaleźć w powieści Maríi Dueñas. Autorka za pomocą plastycznych opisów doskonale oddaje klimat burzliwych wojennych czasów i atmosferę egzotycznych miejsc owianych legendą enklaw kolonialnych w Afryce Północnej, barwnego Madrytu po zakończeniu wojny domowej i kosmopolitycznej Lizbony, pełnej szpiegów i uciekinierów.

Na podstawie tej powieści hiszpańska telewizja zrealizowała popularny serial „El tiempo entre costuras”. Był on emitowany od października 2013 do stycznia 2014. Każdy odcinek oglądało średnio 5 milionów Hiszpanów.
 

Nasze losy mogły być właśnie takie, ale mogły być też całkiem inne, ponieważ o tym, co się z nami stało, nigdzie nie znajdziecie żadnej wzmianki. Być może nigdy nie istnieliśmy naprawdę. A może istnieliśmy, ale nikt nas nie zauważył, niewidocznych, lecz obecnych pod podszewką historii owych czasów, które upłynęły mi przy szyciu.   
 


María Dueñas – hiszpańska profesor literatury i filologii angielskiej na Uniwersytecie w Murcji, autorka wielu publikacji naukowych. Wydana w 2009 r. „Krawcowa z Madrytu” została przetłumaczona na ponad dwadzieścia pięć języków i przyniosła autorce międzynarodową sławę. Pisarka przez niektórych nazywana  jest Carlosem Zafonem w spódnicy. Jej książki sprzedały się w ponad 5 milionach egzemplarzy na całym świecie. W wydawnictwie Muza ukazały się jeszcze 2 powieści: „Olvido znaczy zapomnienie i „Templanza znaczy umiar”. Autorka obecnie mieszka w Cartagenie. 

Nie wiem, jak Was, ale mnie powyższy opis zachęcił do sięgnięcia po tę pozycję i z niecierpliwością będę wyczekiwać chwili, w której zasiądę do lektury "Krawcowej z Madrytu" ;) 

A może jesteście już po lekturze? Dajcie znać!


2 komentarze:

  1. Kurczę powiem Ci, że mnie zainteresowałaś. Fajne czasy, opowieść No i okładka, która ma maszynę do pisania jest dla mnie absolutną pięknością!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Historia jest urzekająca, podobnie jak okładka - dopiero teraz zwróciłam uwagę, że jest na niej maszyna do pisania ;)

      Usuń

Copyright © 2016 Zakątek czytelniczy , Blogger