czwartek, 21 listopada 2024

Morderstwo pod choinkę - Hanna Greń

 



Tytuł: Morderstwo pod choinkę
Autorka: Hanna Greń
Wydawnictwo: Czwarta Strona Kryminału
Premiera: 13 listopada 2024 r.
Współpraca reklamowa z Czwartą Stroną Kryminału


Lubicie zimowe/świąteczne książki?

Najnowszą Dionizę można spokojnie nazwać i świąteczną i zimową - akcja dzieje się w same święta Bożego Narodzenia, w górskich okolicznościach przyrody, śniegu i jest po pas i zdecydowanie można poczuć się jak w teledysku "Last Christmas", gdyby nie pewien mały szkopuł... A potem kilka szkopułów... w postaci ciał. Niezbyt żywych.

Dioniza zawsze znajduje się w centrum wydarzeń. Nie inaczej jest i tym razem - a miała tylko pełnić rolę gosposi w górskim pensjonacie na prośbę swojego przyjaciela. Na szczęście wybrała się tam w towarzystwie Ratia. Świąteczny zjazd rodzinny szybko przybiera niefortunny obrót, a że pensjonat zostaje odcięty od świata - zbój musi być w zasięgu ręki.

Autorka jak zwykle nie zawodzi. Nie dość, że wspaniale wykreowała iście zimową aurę, z której stał się cichy bohater tej historii, to oczywiście skupiła się na tematach ważnych społecznie. Jest tutaj wszystko to, do czego zostaliśmy przyzwyczajeni - zbrodnia (nawet więcej, niż jedna, ale bez krwawych opisów), sekrety, poszukiwanie zbója, tajniki policyjnej pracy i moralny drogowskaz. Co więcej - wszystko okraszone bezpretensjonalnością przekazu. Bardzo lubię sposób, w jaki autorka przekazuje czytelnikom swoją wizję historii - naturalnie, pozwalając na własne wyciąganie wniosków. Ogromnie się cieszę, że i Dioniza poszła do przodu, uwielbiałam obserwować rozwój tej postaci. Ta seria to jedna z lepszych serii kryminalnych, a Morderstwo pod choinkę jest jak wisienka na torcie tej wspaniałej kryminalnej uczty.

Jestem dumna, że mam przyjemność patronować tej książce (jak i pozostałym kilku książkom Hani). Moje logo pozostanie na okładce już na zawsze ;)


OPIS KSIĄŻKI

Nadchodzące Boże Narodzenie miało być dla Dionizy Remańskiej wyjątkowe. Niestety, zamiast kameralnych świąt z bliskimi, czeka ją pobyt w górskim pensjonacie swojego pracodawcy. Do Niźniej Polany przyjeżdżają znajomi szefa, a prywatna detektyw, w ramach przysługi, ma się nimi zaopiekować.

I być może nie byłby to taki zły czas, gdyby goście nie okazali się problematyczni, zima nie sparaliżowała okolicy, a pod choinką nie znaleziono ciała kobiety.

Na szczęście Dionizie towarzyszy Ratio, przyjaciel, na którego kobieta mogła liczyć już wielokrotnie. Wspólnie mają szansę nie tylko opanować chaos, ale także odkryć, kto stoi za zbrodnią, i zapewnić bezpieczeństwo pozostałym gościom. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych nie mogą bowiem liczyć na pomoc policji. Tymczasem morderca wciąż jest wśród nich.

I szykuje kolejny makabryczny prezent.


środa, 14 sierpnia 2024

Pacjent / Sekretna historia pana White'a - Juan Gomez Jurando

 



Tytuł: Pacjent / Sekretna historia pana White'a
Autor: Juan Gomez Jurando
Wydawnictwo: SQN
Premiera: 14 sierpnia 2024 r.
Współpraca reklamowa z Wydawnictwem SQN


Jakie macie plany na długi weekend?

Ja dzisiaj mam małą wycieczkę, ale piątek normalnie pracuję, więc trochę zwykły-niezwykły mam ten nadchodzący weekend.

Dzisiaj premierowa środa - w tym dniu na szczególną uwagę zasługuje Pacjent autorstwa Juana Gomez Jurando. Jest to historia z uniwersum Reina Roja, ale jak dla mnie można czytać spokojnie bez znajomości trylogii (ja sama jej nie znam).

Doktor Evans staje przed wyborem zdaje się niemożliwym... Jeżeli pozwoli, by jego kolejny pacjent przeżył operację, jego córka zginie. Wydawałoby się, że decyzja może być jedna - dopóki nie okaże się, że tym pacjentem będzie sam prezydent Stanów Zjednoczonych. Zaczyna się odliczanie, a każdy ruch doktora jest bardzo wnikliwie obserwowany przez porywacza.


Ta książka jest po prostu rewelacyjna. Od pierwszych stron czuć napięcie i powagę sytuacji. Wręcz brak jest miejsca na oddech, bo sama sytuacja jest równie nadzwyczajna. Autor ma świetny styl i po mistrzowsku prowadzi każdy z przedstawionych wątków, wzbudzając w czytelniku cały wachlarz emocji. Fabuła wciąga od pierwszej strony i rzuca w wir wydarzeń, nie pozwalając zaczerpnąć tchu. Bohaterowie są nietuzinkowi, a postać zbója zasługuje na szczególną uwagę - takiego psychopaty nie spotkałam już dawno. 



Nowelka Sekretna historia pana White'a rzuca nieco więcej światła na jego "genezę" - polecam ją czytać po Pacjencie, żeby nie zaspoilerować sobie tej książki (tak zresztą sugeruje sam autor). Nowelka uzupełnia obraz zbója, który dostajemy w Pacjencie i jest to ciekawy dodatek do całego uniwersum.


To moje drugie spotkanie z twórczością autora i z całą pewnością nie ostatnie. Liczę, że uda mi się wygospodarować czas, żeby nadrobić serię z Antonią Scott.

Dobrej środy dla Was 📚



czwartek, 16 maja 2024

Za szczytem - Sebastian Sadlej

 Za szczytem - Sebastian Sadlej




Tytuł: Za szczytem
Autor: Sebastian Sadlej
Wydawnictwo: SQN
Premiera: 8 maja 2024 r.
Współpraca reklamowa z Wydawnictwem SQN


Górskie wędrówki - to coś dla Was czy nie do końca?

Ja nie jestem górskim piechurem i nigdy mnie nie ciągnęło w góry. Mogę jechać i popodziwiać widoki, ale to tyle. Wiem jednak, że są ludzie, którzy góry kochają, a niektórzy wiele dla nich poświęcili. Serce pęka na myśl o tych wszystkich osobach, które są teraz punktami odniesienia w górach wysokich... Z napięciem i smutkiem obserwowałam akcję ratunkową Czapkinsa na Nanga Parbat...


I podobne uczucia towarzyszyły mi podczas lektury "Za szczytem" – zeszłotygodniowej premiery spod pióra Sebastiana Sadleja , gdzie trakcie zamieci w górskiej chatce spotyka się kilka z pozoru niezwiązanych ze sobą osób: starsza kobieta, bezdomny, biznesmen oraz okoliczny bandzior. Wkrótce wszyscy będą już martwi, a miejscowa policja będzie próbowała dociec, co tak naprawdę wydarzyło się w tym ponurym miejscu.Niedługo później znana polska himalaistka Alicja Kandora przybywa do rodzinnego Międzygorza, by poznać okoliczności śmierci swojej matki, Jadwigi, która podobno popełniła samobójstwo...


W tej książce są dwie płaszczyzny czasowe - z jednej strony obserwujemy wydarzenia "przed", z drugiej - "po". W każdej z nich główne skrzypce grajążni bohaterowie, poznajemy ich emocje, motywy różnych decyzji i zachowań. Dodaje to dodatkowego napiecia, bo czytelnik w jednym momencie zbliża sie do dwóch punktów kilminacyjnych, przez co ciężko się oderwać od lektury. Byłam w stanie poczuć tę specyficzną tęsknotę, w której tkwili bohaterowie - każdy z nich w innym wymiarze. Tak, tęsknota to słowo, które najlepiej opisuje tę książkę. Każdy bohater za czymś/kimś tęskni, a autor genialnie oddaje to w tej historii. Finał - jak dla mnie zaskakujący i jak powiedziałam w pewnym momencie na głos "O k*rwa" to nawet małżonek mój się zainteresował, co czytam. Zakończenie nie podaje wszystkiego na tacy, trzeba samemu wyciągnąć część wniosków, dlatego mieliłam jeszcze tę historię w głowie, mimo faktycznego zakończenia czytania.


Czy jestem na tak? Bardzo. I będę czekać na kolejne książki autora!





niedziela, 17 marca 2024

Robaki w ścianie - Hanna S. Białys

 Robaki w ścianie - Hanna S. Białys



Tytuł: Robaki w ścianie
Autor: Hanna S. Białys
Wydawnictwo: SQN
Premiera: 13 marca 2024 r.
Współpraca reklamowa z Wydawnictwem SQN


Z czym kojarzą się Wam lata dziewięćdziesiąte? A może z niczym, bo Was jeszcze na świecie nie było? ;)

Dla mnie ten okres to dzieciństwo - przedszkole i podstawówka. Za to komisarz Marek Bondys w 1996 roku prowadzi śledztwo - w lesie na obrzeżach miasta młoda dziewczyna odnajduje okaleczone zwłoki mężczyzny. Sprawca ewidentnie nie wstydzi się swojego dzieła – podpisuje ofiarę i sam naprowadza śledczych na pierwsze tropy. Szybko okazuje się, że to dopiero pierwsze ciało... W sprawie występuje wiele wątków, a morderca wydaje się umykać bydgoskiej Policji.

Uwielbiam klimat tej książki. Jest mrocznie ale i szeroko nakreślona warstwa obyczajowa i tło społeczne Bydgoszczy w latach '90. Poczułam tamten klimat! Autorka nie skupia się jedynie na śledztwie, ale nienachalnie kreuje też wątki osobiste bohaterów i pozwala się z nimi zżyć - ta obyczajowa odsłona tej historii to jej ogromny atut.

A co do śledztwa - autorka misternie buduje wątek kryminalny, łącząc na koniec zgrabnie wszystkie kropki w rozwiązanie. Jest to jednak inna odsłona kryminału, jaką zwykle się spotyka, jeśli chodzi o zbója, co zdecydowanie wyróżnia tę historię na tle innych. Plus fantastyczne jest to, że Robaki w ścianie jest dopiero pierwszym tomem serii. Czy wspominałam już, że to debiut? Mam ostatnio ogromne szczęście do debiutów. Niech ta passa trwa!

Jest też humor, który lubię i charakterystyczne powiedzonka komisarza Bondysa, które dodają całej narracji smaczku. I nie mogłabym nie wspomnieć o Kodeksie, który dla mnie jest literackim odpowiednikiem Prezeska ;)

Dla mnie ta historia nie ma wad. Mam nadzieję, że nie przyjdzie nam długo czekać na kolejny tom - jest tu kilka interesujących wątków osobistych komisarza i jestem bardzo ciekawa, jak autorka to sobie obmyśliła.




wtorek, 20 lutego 2024

Blizna - Juan Gomez-Jurando

Blizna - Juan Gomez-Jurando



Tytuł: Blizna
Autor: Juan Gomez-Jurando
Wydawnictwo: SQN
Premiera: 15 luty 2024 r.
Współpraca reklamowa z Wydawnictwem SQN

Znacie serię o Antonii Scott Juana Gómez-Jurando?

Ja nie czytałam, ale słyszałam same pozytywne opinie. Nigdy jakoś nie było okazji, by sięgnąć po tę trylogię, aż otrzymałam propozycję zrecenzowania najnowszej książki autora. Otrzymałam informację, że spokojnie można czytać bez znajomości serii, gdyż jest to historia utrzymana w uniwersum, ale nie kontynuacja.

Zaczęłam czytać i przepadłam.

Jeśli seria o Antonii jest utrzymana w takiej samej konwencji, to tylko kwestia czasu, aż po nią sięgnę. Znalazłam tu rewelacyjny sposób przedstawiania rzeczywistości, świetnie uchwycone wątki i po mistrzowsku poprowadzoną fabułę. Głównym bohaterem jest Simon Sax - inteligentny programista/informatyk, który stworzył "inteligentny" program i próbuje pozyskać środki, by pójść z tym dalej. Jednocześnie jest samotny, impuls sprawia, że rejestruje się na pewnym portalu i poznaje dziewczynę. Czy to aby na pewno przypadkowe spotkanie? Kim jest Irina i jaką historię skrywa blizna na jej policzku?

To jest genialnie skonstruowany thriller. Wartki, z nietuzinkowymi zwrotami akcji, z niebanalnymi bohaterami rozstawionymi na tej szachownicy pełnej tajemnic. Fabuła porywa od pierwszej strony - wystarczy przeczytać prolog i gwarantuję, że ciężko będzie Wam oderwać się od lektury. Wszystko zostało tutaj idealnie wyważone, tempo, humor, rozwój akcji, rozwiązywanie wątków jeden po drugim. Autor utkał misterną konstrukcję, lecz ani razu nie poczułam chaosu. To jest po prostu świetna książka - z całą pewnością pretendująca do topki w 2024 roku. Wiem, że mamy dopiero luty ;)

Polecam Waszej uwadze Bliznę, ja sama żałuję, że poznałam twórczość autora dopiero teraz, koniecznie muszę nadrobić dotychczas wydane książki.



poniedziałek, 22 stycznia 2024

Żony mundurowych. Historie policyjnych rodzin - Magdalena Majcher

 Żony mundurowych. Historie policyjnych rodzin

Magdalena Majcher



Tytuł: Żony mundurowych. Historie policyjnych rodzin
Autor: Magdalena Majcher
Wydawnictwo: Pascal
Premiera: 10 stycznia 2024 r.


Za mundurem panny sznurem? Jak myślicie, ile kryje się prawdy w tym powiedzeniu?

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Pascal.

"Żony mundurowych" Magdaleny Majcher to zbiór 12 wywiadów z partnerkami/córkami policjantów. Są to krótkie formy, które czyta się błyskawicznie i w zasadzie można tę książkę przeczytać na jedno posiedzenie. Są to różnorodne historie - współczesnych partnerek policjantów, ale też tych, którzy są obecnie na emeryturze. Większość łączy jedno - prośba do autorki o zachowanie anonimowości. Z różnych względów. Oficjalnie występuje tutaj tylko Hanna Greń, która na co dzień nie ukrywa, że jej mąż jest emerytowanym policjantem i dużo pomaga jej w pisarskiej pracy oraz matka zamordowanej przez męża policjanta Anny Garskiej.
Każda z przedstawionych historii jest inna, lecz łączy je jedno - odwaga tych kobiet. Każda z nich przez lata wypracowała sobie swój sposób radzenia sobie ze stresem i jedną wielką niewiadomą na co dzień. Bo praca policjanta może mieć różne oblicza - w zależności od lat, kiedy była wykonywana (szczególnie ciekawe dla mnie były opowieści z czasów transformacji ustrojowej w Polsce), wielkości miasta (a nawet miasteczka), czy jego położenia (np. Rzeszów w trakcie wybuchu wojny w Ukrainie).
W tym zbiorze jest także perspektywa córki policjanta - ktory "wojskowy dryg" wprowadził także w domu. A w większości tych historii, o ile nie we wszystkich, przewija się alkohol jako próba radzenia sobie z przytłaczającą pracą i tym, co policjanci na co dzień widzą i czemu są poddawani.
Ta książka to wartościowy tytuł, który pozwala poszerzyć horyzonty o perspektywę, której wielu z nas nie ma. Dla tych kobiet to codzienność, nauczyły się żyć ze strachem jako nieodzownym towarzyszem, oswoiły go i witają się z nim po każdym wyjściu partnera do pracy jak że starym dobrym znajomym.
Znacie jakiegoś policjanta? Może macie w rodzinie?
Ciekawa jestem Waszych refleksji.